Rovnováha mezi prací
a duší dobrodruha
„Když jsem nastoupil, testoval jsem grafické rozhraní
a psal automatizované testy. To vystřídaly testy penetrační a dneska už se věnuji využití umělé inteligence při třídění hovorů podle jejich témat.“
Matouš Svárovský
Technik testování
Cesta od skauta k IT expertovi
Matouš, rodák z Mladé Boleslavi, s vášní pro cestování, skauting a IT měl už na základní škole jasno v tom, že chce pracovat flexibilně a mít možnost ovlivňovat svůj pracovní a volný čas. Po základní škole se tedy vydal studovat informatiku na střední školu v Chrudimi a následně na Fakultu informatiky a managementu v Hradci Králové.
V Retii začínal svou cestu v oddělení testování. Jeho úkolem bylo nejen zkoumat grafická rozhraní, ale také vytvářet automatizované testy, které simulují chování běžných uživatelů.
„Nejlepší způsob, jak se něco naučit, je vybrat si oblast, se kterou nemáte moc zkušeností a okolnosti vás donutí se vše naučit.“ říká Matouš s úsměvem na tváři.
Čím se nejmladší kolega zabývá dnes?
Z pozice GUI testera Matouš rychle vyrostl a pustil do nové výzvy. Začal testovat bezpečnostní aspekty softwaru – prováděl tzv. penetrační testy. Dokonce se naučil nový programovací jazyk, se kterým neměl do té doby žádné zkušenosti.
V současné době se Matouš zapojuje do projektu v oblasti umělé inteligence (AI) zaměřeného na zpracování textů a kategorizaci hovorů. Tato práce vyžaduje nejen jeho technické znalosti, ale i schopnost práce s AI tak, aby usnadnila a zefektivnila běžné úlohy.
A tady Matouš bez jakýchkoliv příkras dodává, že s AI je nejprve potřeba umět pořádně pracovat, aby mohla vaši práci skutečně usnadnit.
„Díky práci na penetračních (bezpečnostních) testech
jsem se samostudiem Python naučil a nyní ho ovládám na jedničku…“ říká Matouš.
A ani to mu nestačí… Dle jeho slov by chtěl umět všechno.
Jak se daří kombinovat život dobrodruha se světem IT?
Nyní se Matouš pohybuje mezi prací, studiem a svými zájmy. Flexibilní pracovní doba a možnost kombinovat práci se školou vnímá jako jeden z klíčových benefitů. A ačkoliv je v současné době naším nejmladším kolegou, svou aktivitou a nasazením dokazuje, že věk není překážkou pro dosažení úspěchu.
Vize do budoucna se Matoušovi mění podle příležitostí, avšak touha ponořit se do virtuálního světa zůstává. V jeho bakalářské práci vytváří univerzitní metaverse pomocí Unreal Engine 5, který může sloužit pro zlepšení výuky na škole.
Matoušův příběh má i jednu perličku. Oficiálně jeho cesta v Retii začala, když si ho všiml a oslovil Petr, vedoucí náboru, na životopisy.cz a nabídl mu práci v Retii. Tato firma mu nicméně nebyla cizí, protože již dříve brigádně strávil čas prací na střeše jedné z budov, aniž by tušil, že se jednou stane součástí týmu sídlícího právě pod touto střechou.
Jak Matouš tráví volný čas?
Kromě práce a studia Matouš žije aktivním životem.
Nedávno absolvoval Pardubický vinařský půlmaraton, vylezl na nejvyšší horu Španělska a svou touhu po dobrodružství plánuje rozšířit na třítýdenní putování po Švédsku, kde se společně se svou přítelkyní chce ponořit do člověkem nedotčené přírody.
Ve volném čase se pod přezdívkou „Radar“ aktivně zapojuje do skautské komunity. Od svých 13 let si ve skautu postupně prošel všemi věkovými kategoriemi, až se stal vedoucím Roverů a Rangers, nejstarší výchovné kategorie.
Svou kreativitu a dovednosti uplatňuje nejen při vytváření a správě webových stránek pro celé skautské středisko ve Skutči, ale také pořádá skautské akce jako například ples nebo běh pro veřejnost, jejichž výtěžek pomáhá financovat výstavbu nové skautské klubovny.